ZACHOWANIE DZIEDZICTWA KULTUROWEGO KOMPLEKSU SAKRALNEGO W SZEWNIE - KONSERWACJA WNĘTRZ
ZABYTKOWEGO KOŚCIOŁA - ETAP I

Strona projektu
Liczba odwiedzin: 28848












 

 

 

  O projekcie

Parafia Szewna podjęła trud ratowania przed zniszczeniem kompleksu sakralnego w Szewnie. Poniżej przedstawiamy informacje na temat naszego projektu i zamierzeń Parafii na kolejne lata.
Konserwacja kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja w Szewnie jest cząstką szerszego programu prac, który docelowo ma objąć swym zasięgiem odrestaurowanie i konserwację całego kompleksu sakralnego w Szewnie w skład którego wchodzą:
- kościół parafialny,
- dwie wikarówki,
- plebania,
- kaplica pogrzebowa,
- zespół trzech budynków z XIX wieku

Kalendarium projektu
rok 2007 - złożono fiszkę projektowa do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego dotycząca zabytkowego kompleksu sakralnego w Szewnie
VII-IX 2008 - spotkania, konsultacje, przygotowywanie Studium Konserwatorskiego oraz Studium Wykonalności Inwestycji
16.09.2008 - złożenie wniosku o dofinansowanie w ramach działania 5.3. "Publiczne inwestycje w sferę dziedzictwa kulturowego, turystyki i sportu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego"
IX.2008 - II.2009 - ocena merytoryczno - techniczna - I etap
III.2009 - V.2009 - ocena merytoryczno - techniczna - II etap
28-05-2009 - podpisanie umowy o dofinansowanie

Stan istniejący przedmiotu I etapu projektu przed konserwacją
Polichromia całego kościoła w bardzo złym stanie jakościowym. Uderzająca pajęczyna pęknięć, odpryski, odchodzenie całymi płatami warstw malatury. W miejsca pajęczynowych pęknięć wnika niesiony z ciepłym wilgotnym powietrzem kopeć, wsiąka w nie i podkreśla czernią rysunek i kształty pęknięć. Polichromia przemalowana na całej powierzchni podczas różnych prac renowacyjnych. Całość polichromii bardzo brudna, stwarzająca bardzo przygnębiający klimat świątyni. Do ok. 1,3 metra ponad posadzką mechaniczne uszkodzenia powierzchni tynku i polichromii, wraz z licznymi ogniskami zagrzybionymi, powstałymi przed zabezpieczeniem przeciwwilgociowym fundamentów kościoła. W prezbiterium do wysokości ok. 80 cm od posadzki namalowana jest na ścianach olejna żółta lamperia przykrywająca zabytkowe malatury.
Wszystkie obrazy także wymagają gruntownej konserwacji, zarówno elementy drewnianych ram, jak i płótna. Drewniane ramy w miejscach łączeń rozeschnięte, widoczne ślady intensywnej penetracji owadów. Przeprowadzona analiza chemiczna wykazała w miejscach sondy brak warstwy oryginalnych gruntów i złoceń - obydwie istniejące obecnie warstwy są wtórne. Wszystkie obrazy malowane na płótnie rzadko tkanym, o prostym splocie, bardzo cienkim. W cyklu obrazów olejnych występuje typ spękań warstwy malowanej: tzw. wtórny spowodowany zmienną wilgotnością otoczenia, pęcznienia i kurczenia włókien płótna, któremu podlegały wszystkie podłoża, co wywoływało pęknięcia na całej powierzchni obrazu.
Stan istniejący zilustrowany jest na fotografiach w zakładce galeria.

Zakres prac i technika wykonania
Przedmiotem projektu jest wykonanie konserwacji 668 m2 polichromii w części kaplicy ołtarzowej oraz prezbiterium oraz 6 obrazów zabytkowego kościoła św. Mikołaja w Szewnie. Ogólna powierzchni polichromii kościoła to 1 900 m2 !!
Konserwacja polichromii kaplicy ołtarzowej i prezbiterium obejmie następujący zakres:

dotyczący podłoża, czyli tynku
- impregnacja wzmacniająca i konsolidacja tynku
- wypełnienie ubytków na jego powierzchni

dotyczący warstwy malarskiej
- usunięcie wszystkich warstw przemalowań
- oczyszczenie oryginalnej polichromii odkrytej
- utrwalenie warstwy malarskiej
- uzupełnienie braków warstwy malarskiej scalającym retuszem

Do powyższego zakresu niezbędny jest, zgodnie z przepisami, zakres uzupełniający w postaci:
- przeprowadzenia badań specjalistycznych przed wykonaniem prac
- opracowanie dokumentacji fotograficznej przed i po zakończeniu prac
- opracowanie pisemne po wykonaniu prac konserwatorskich

   
 
opracował M.Bielecki